Kwiaty w domu

Kwiaty mogą być ozdobą domu i dlatego wielu z nas ma je w swoich domach. Często dostajemy je w prezencie albo sami kupujemy. Zdarza się, że zrywamy sadzonkę i hodujemy z niej okazałą roślinę. Nie każdy ma taki dar i nie każdemu uda się samodzielnie wyhodować rośliny zielone, jednak każdy może kupić kwiaty w kwiaciarni i udekorować nimi swój dom.

Zalety trzymania roślin zielonych w domu

Rośliny zielone i kwiaty pełnia nie tylko rolę dekoracyjną, poprawiając estetykę naszych mieszkań, ale również mają wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Rośliny zielone dostarczają nam niezbędnego tlenu, nawilżają powietrze i oczyszczają go z toksyn. Poza tym dzięki roślinom łatwiej się zrelaksujemy i efektywniej odpoczniemy. Nie mówiąc już o tym, że przebywanie w ukwieconym pomieszczeniu daje wiele przyjemności i koi nerwy. Jest to bowiem namiastka przebywania z naturą.

Pielęgnacja roślin

Aby kwiaty dobrze spełniały funkcje oczyszczania powietrza, eliminacji toksyn, a także funkcję ozdobną musimy o nie zadbać. Właściwa pielęgnacja roślin polega na podlewaniu, nawożeniu, usuwaniu zeschniętych liści i zwiędłych kwiatów, a także przycinanie i sezonowo przesadzanie.
Wydaje się, że to dużo, jednak tak naprawdę nie jest to zajęcie ani trudne, ani czasochłonne. Pielęgnacja roślin jest prosta. Wystarczy zapewnić im dostęp do światła i odpowiednie nawodnienie. Reszta to prace dodatkowe, wykonywane doraźnie, w miarę potrzeb. Gdy zobaczymy, że dzięki naszym staraniom rośliny są piękne, rosną i wypuszczają nowe paki, wówczas pielęgnacja ich stanie się źródłem satysfakcji i przyjemności.


Photo by Daria Shevtsova from Pexels

Jakie kwiaty hodować w domu?

Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od wielu czynników. Od wielkości powierzchni, a także od naszych oczekiwań i preferencji. Poza tym musimy pamiętać, że każdy gatunek ma inne wymagania dotyczące gleby, oświetlenia, czy nawożenia. Nie każdy kwiat będzie rósł w takich samych warunkach. Dlatego wybór roślin wymaga wiedzy kogoś, kto się zna na ich uprawie, ogrodnika lub kwiaciarza.

Inne rośliny wybierzemy do salonu, inne do kuchni, czy na balkon. Rośliny salonowe pełnią zwykle funkcję reprezentacyjną. Poza tym oczekujemy, że będą one pochłaniać zanieczyszczenia i nawilżać powietrze w pokoju. Dlatego najlepszym wyborem będą draceny, anturium, skrzydłokwiaty, palmy i figowce.

Do kuchni najlepiej wstawić kwiaty, które lubią słońce i wilgoć. Można je ustawić na parapecie kuchennym, gdzie będą świetną ozdobą. Wśród roślin do kuchni mogą znaleźć się trzykrotki, pelargonie oraz ozdobne kaktusy. Świetnym pomysłem jest postawienie w kuchni doniczek z ziołami. Dzięki temu mamy 2 w 1, ozdobę oraz dodatek do potraw.

Coraz częściej ustawiamy też kwiaty w łazience. Nadaje to swoistego uroku temu pomieszczeniu. Warunkiem jest posiadanie odpowiednio dużej łazienki, w której możemy postawić gatunki, które nie wymagają światła słonecznego. Idealne tu będą wszelkie paprocie, a także bluszcze, cyklameny i filodendrony.

Jeżeli nie chcesz poświęcać roślinom wiele czasu, wybierz gatunki, które nie wymagają specjalnej opieki. Zaliczają się do nich: dracena deremeńska, pandan veitcha, epipremnum złociste, czy zielistka sternbergera. Gatunki te świetnie radzą sobie w niekorzystnych warunkach i są w stanie w nich przetrwać przez dłuższy czas.

Ukwiecone otoczenie to lepsze samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego warto wprowadzić rośliny zielone i zadbać o nie, by odwdzięczyły się wzrostem i urodą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s